Ministerin tiedot

Takki, Uuno Kristian

2857

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.4.1901 Kotka

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
32. Fagerholm
30.7.1948 - 17.3.1950 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 596
29.7.1948 - 17.3.1950 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 597
31. Pekkala
27.3.1946 - 29.7.1948 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 856
26.3.1946 - 29.7.1948 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 857
30. Paasikivi III
15.6.1945 - 26.3.1946 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä SDP 285
17.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri kansanhuoltoministeriössä SDP 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Opetusministeri SDP 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 523
25. Rangell
22.5.1942 - 5.3.1943 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 288
Yhteensä 2857

21.11.2019 10.31. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.