Ministerin tiedot

Väänänen, Helmi Marjatta

1684

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 9.8.1923 Jyväskylä

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä Keskusta 442
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Opetusministeri Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Ministeri opetusministeriössä Keskusta 1013
Yhteensä 1684

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Tuomikoski, Antti 62. Sorsa III 22.2.1982 - 6.5.1983 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Rajavuori, Tapio 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Rajavuori, Tapio 56. Sorsa 11.2.1974 - 13.6.1975 Ministerin opetusministeriössä poliittinen sihteeri
Tuomikoski-Leskelä, Paula 56. Sorsa 5.9.1972 - 7.6.1974 Ministerin opetusministeriössä poliittinen sihteeri

22.11.2019 14.29. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.