Ministerin tiedot

Yläjärvi, Toivo Juhani

1456

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.5.1941 Ruovesi
Ammatti ja koulutus: Agronomi, tiedotuspäällikkö, kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
1.3.1984 - 30.4.1987 Ministeri sisäasiainministeriössä Keskusta 1156
6.5.1983 - 29.2.1984 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Keskusta 300
6.5.1983 - 30.4.1987 Maa- ja metsätalousministeri Keskusta 1456
Yhteensä 1456

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Järvelä, Erkki 63. Sorsa IV 1.10.1986 - 30.4.1987 Maa- ja metsätalousministerin poliittinen sihteeri
Laakso, Heikki 63. Sorsa IV 1.1.1985 - 31.8.1986 Maa- ja metsätalousministerin poliittinen sihteeri
Lankia, Eero 63. Sorsa IV 23.5.1983 - 15.10.1984 Maa- ja metsätalousministerin poliittinen sihteeri

26.8.2019 10.39. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.