Ministerin tiedot

Suominen, Ilkka Olavi

1458

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 8.4.1939 Nakkila
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, johtaja, kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Ministeri ulkoasiainministeriössä Kokoomus 1458
30.4.1987 - 26.4.1991 Kauppa- ja teollisuusministeri Kokoomus 1458
Yhteensä 1458

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Perälä, Heikki 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Perälä, Heikki 64. Holkeri 1.8.1988 - 28.2.1990 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Kivelä, Pekka 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.7.1988 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri

24.5.2019 8.10. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.