Ministerin tiedot

Enestam, Jan-Erik

4382

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.3.1947 Västanfjärd
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
69. Vanhanen
24.6.2003 - 31.12.2006 Ministeri ulkoasiainministeriössä RKP 1287
24.6.2003 - 31.12.2006 Ympäristöministeri RKP 1287
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Ministeri ulkoasiainministeriössä RKP 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Ympäristöministeri RKP 69
67. Lipponen II
15.4.1999 - 17.4.2003 Ministeri ulkoasiainministeriössä RKP 1464
15.4.1999 - 17.4.2003 Puolustusministeri RKP 1464
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Sisäasiainministeri RKP 1464
65. Aho
2.1.1995 - 13.4.1995 Puolustusministeri RKP 102
2.1.1995 - 13.4.1995 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä RKP 102
Yhteensä 4382

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
65. Aho
27.4.1991 - 31.5.1991 Norrback, Johan Ole Liikenneministerin erityisavustaja
64. Holkeri
1.8.1990 - 26.4.1991 Rehn, Märta Elisabeth Puolustusministerin erityisavustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Wallin, Stefan Erik 69. Vanhanen 1.3.2005 - 31.12.2006 Ympäristöministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Rantala, Marcus 69. Vanhanen 1.8.2006 - 31.12.2006 Ympäristöministerin erityisavustaja
Sjöstrand, Christian 69. Vanhanen 1.11.2005 - 31.12.2006 Ympäristöministerin erityisavustaja
Korpivaara, Susanna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Ympäristöministerin erityisavustaja (virkavapaalla 15.7.2006-30.4.2007)
Rantala, Marcus 69. Vanhanen 24.6.2003 - 30.10.2005 Ympäristöministerin erityisavustaja
Korpivaara, Susanna 68. Jäätteenmäki 5.5.2003 - 24.6.2003 Ympäristöministerin erityisavustaja
Rantala, Marcus 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003 Ympäristöministerin erityisavustaja
Heinonen, Barbara 67. Lipponen II 12.11.2002 - 17.4.2003 Puolustusministerin erityisavustaja
Stenman, Kristina 67. Lipponen II 1.1.2002 - 18.4.2002 Puolustusministerin erityisavustaja
Rantala, Marcus 67. Lipponen II 19.11.2001 - 17.4.2003 Puolustusministerin erityisavustaja
Henricson, Marcus 67. Lipponen II 23.10.2000 - 1.1.2002 Puolustusministerin erityisavustaja
Långström, Stefan 67. Lipponen II 16.9.2000 - 19.11.2001 Puolustusministerin erityisavustaja
Nylander, Mikaela 67. Lipponen II 8.5.2000 - 18.3.2003 Puolustusministerin erityisavustaja (virkavapaalla 11.11.2002-18.3.2003)
Gestrin, Christina 67. Lipponen II 15.4.2000 - 25.4.2000 Puolustusministerin erityisavustaja
Johansson, Johan 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.8.2000 Puolustusministerin erityisavustaja
Wallin, Stefan Erik 67. Lipponen II 16.4.1999 - 30.9.2000 Puolustusministerin erityisavustaja
Johansson, Johan 66. Lipponen 1.9.1998 - 15.4.1999 Sisäasiainministerin erityisavustaja
Wallin, Stefan Erik 66. Lipponen 1.9.1998 - 15.4.1999 Sisäasiainministerin erityisavustaja
Burstein, John 66. Lipponen 1.9.1997 - 31.8.1998 Sisäasiainministerin erityisavustaja
Grahn, Ralf 66. Lipponen 13.4.1995 - 31.8.1997 Sisäasiainministerin erityisavustaja
Heinström, Peter 65. Aho 2.1.1995 - 13.4.1995 Puolustusministerin erityisavustaja

23.8.2019 16.17. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.