Ministerit nimikkeittäin

Puolustusministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Jalander, Bruno Fredrik
Puolustusministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Puolustusministeri 14.11.1922 - 22.6.1923 221 9. Kallio ammatti/virkamies
Yhteensä 386
Kallio, Kyösti
Puolustusministeri 22.6.1923 - 16.8.1923 56 9. Kallio Maalaisliitto
Yhteensä 56
Nenonen, Vilho Petter
Puolustusministeri 16.8.1923 - 18.1.1924 156 9. Kallio ammatti/virkamies
Yhteensä 156
Schvindt, Viktor Henrik
Puolustusministeri 18.1.1924 - 11.3.1924 54 10. Cajander II ammatti/virkamies
Yhteensä 54
Aminoff, Ivar
Puolustusministeri 11.3.1924 - 31.5.1924 82 10. Cajander II ammatti/virkamies
Yhteensä 82
Malmberg, Kaarlo Lauri Torvald
Puolustusministeri 31.5.1924 - 31.3.1925 305 11. Ingman II ammatti/virkamies
Yhteensä 305
Lampén, Aleksander
Puolustusministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo Kokoomus
Yhteensä 276
Hjelmman, Alexander Leonard
Puolustusministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Kokoomus
Yhteensä 348
Heinonen, Kaarlo Richard
Puolustusministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Lahdensuo, Jalo Toivo
Puolustusministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila Maalaisliitto
Puolustusministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II Maalaisliitto
Yhteensä 1007
Cajander, Aimo Kaarlo
Puolustusministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere Edistyspuolue
Yhteensä 238
Niukkanen, Juho
Puolustusministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III Maalaisliitto
Puolustusministeri 12.3.1937 - 1.12.1939 995 22. Cajander III Maalaisliitto
Puolustusministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti Maalaisliitto
Yhteensä 1435
Manner, Albin Wilhelm
Puolustusministeri 10.7.1930 - 21.3.1931 255 18. Svinhufvud II Maalaisliitto
Yhteensä 255
Oksala, Arvi Adiel
Puolustusministeri 14.12.1932 - 7.10.1936 1394 20. Kivimäki ammatti/virkamies
Puolustusministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV ammatti/virkamies
Yhteensä 1550
Waldén, Karl Rudolf
Puolustusministeri 27.3.1940 - 4.1.1941 284 24. Ryti II ammatti/virkamies
Puolustusministeri 4.1.1941 - 5.3.1943 791 25. Rangell ammatti/virkamies
Puolustusministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies ammatti/virkamies
Puolustusministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell ammatti/virkamies
Puolustusministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. ammatti/virkamies
Puolustusministeri 17.11.1944 - 1.12.1944 15 29. Paasikivi II ammatti/virkamies
Yhteensä 1711
Valve, Väinö Lahja Rikhard
Puolustusministeri 1.12.1944 - 17.4.1945 138 29. Paasikivi II ammatti/virkamies
Yhteensä 138
Pekkala, Mauno
Puolustusministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III SKDL
Puolustusministeri 26.3.1946 - 27.3.1946 2 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 345
Kallinen, Yrjö Henrik
Puolustusministeri 27.3.1946 - 29.7.1948 856 31. Pekkala SDP
Yhteensä 856
Skog, Emil Albert
Puolustusministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Puolustusministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II SDP
Puolustusministeri 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III SDP
Puolustusministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren SDP
Puolustusministeri 20.10.1954 - 3.3.1956 501 39. Kekkonen V SDP
Puolustusministeri 3.3.1956 - 27.5.1957 451 40. Fagerholm II SDP
Yhteensä 2621
Tiitu, Kustaa Emil
Puolustusministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Maalaisliitto
Yhteensä 307
Kleemola, Kauno Antero
Puolustusministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV Maalaisliitto
Yhteensä 132
Hetemäki, Olli Päiviö
Puolustusministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Kokoomus
Yhteensä 170
Pakkanen, Atte Mikael Johannes
Puolustusministeri 27.5.1957 - 2.9.1957 99 41. Sukselainen Maalaisliitto
Yhteensä 99
Malinen, Pekka Kullervo
Puolustusministeri 2.9.1957 - 29.11.1957 89 41. Sukselainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 89
Lehmus, Kaarle Aukusti
Puolustusministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Björkenheim, Edvard Lars Reguel
Puolustusministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Puolustusministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 400
Wiherheimo, Toivo Antero
Puolustusministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III Kokoomus
Yhteensä 138
Häppölä, Leo Kustaa
Puolustusministeri 13.1.1959 - 14.7.1961 914 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 914
Pentti, Arvo Veikko
Puolustusministeri 13.4.1962 - 18.12.1963 615 47. Karjalainen Maalaisliitto
Puolustusministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Keskusta
Puolustusministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Puolustusministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 1419
Leinonen, Kaarlo Olavi
Puolustusministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Suorttanen, Sulo Elias
Puolustusministeri 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio Keskusta
Puolustusministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto Keskusta
Yhteensä 1449
Gestrin, Lars Olof Kristian
Puolustusministeri 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II RKP
Puolustusministeri 4.9.1972 - 30.9.1974 757 56. Sorsa RKP
Yhteensä 1229
Hostila, Sulo Armas
Puolustusministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 195
Homén, Carl-Olaf Lars Alexander
Puolustusministeri 1.10.1974 - 13.6.1975 256 56. Sorsa RKP
Yhteensä 256
Huurtamo, Erkki Kalervo
Puolustusministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Melin, Ingvar Selimson
Puolustusministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II RKP
Yhteensä 305
Westerlund, Seppo Assar Kustaa
Puolustusministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 229
Tähkämaa, Taisto Toivo Johannes
Puolustusministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II Keskusta
Yhteensä 742
Äikäs, Lasse Taisto
Puolustusministeri 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II Keskusta
Yhteensä 1001
Saukkonen, Veikko Antti Juhani
Puolustusministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III Keskusta
Yhteensä 442
Pihlajamäki, Veikko Jaakko Uolevi
Puolustusministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV Keskusta
Yhteensä 1456
Norrback, Johan Ole
Puolustusministeri 30.4.1987 - 13.6.1990 1141 64. Holkeri RKP
Yhteensä 1141
Rehn, Märta Elisabeth
Puolustusministeri 13.6.1990 - 26.4.1991 318 64. Holkeri RKP
Puolustusministeri 26.4.1991 - 1.1.1995 1347 65. Aho RKP
Yhteensä 1664
Enestam, Jan-Erik
Puolustusministeri 2.1.1995 - 13.4.1995 102 65. Aho RKP
Puolustusministeri 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II RKP
Yhteensä 1566
Taina, Anneli Kristiina
Puolustusministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen Kokoomus
Yhteensä 1464
Vanhanen, Matti Taneli
Puolustusministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki Keskusta
Yhteensä 69
Kääriäinen, Seppo Arimo
Puolustusministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen Keskusta
Yhteensä 1396
Häkämies, Jyri Jukka
Puolustusministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Kokoomus
Puolustusministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Kokoomus
Yhteensä 1526
Wallin, Stefan Erik
Puolustusministeri 22.6.2011 - 5.7.2012 380 72. Katainen RKP
Yhteensä 380
Haglund, Carl Christoffer
Puolustusministeri 5.7.2012 - 24.6.2014 720 72. Katainen RKP
Puolustusministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb RKP
Puolustusministeri 26.9.2014 - 29.5.2015 246 73. Stubb RKP
Yhteensä 1059
Niinistö, Jussi Lauri Juhani
Puolustusministeri 29.5.2015 - 13.6.2017 747 74. Sipilä Perussuomalaiset
Puolustusministeri 13.6.2017 - 526 74. Sipilä Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
Yhteensä 1272

20.11.2018 19.17. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.