Ministerit nimikkeittäin

Työvoimaministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Helle, Veikko Kullervo
Työvoimaministeri 1.3.1970 - 14.5.1970 75 51. Koivisto SDP
Työvoimaministeri 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II SDP
Työvoimaministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Työvoimaministeri 31.12.1982 - 6.5.1983 127 62. Sorsa III SDP
Yhteensä 869
Timonen, Esa Elias
Työvoimaministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Yhteensä 63
Liinamaa, Keijo Antero
Työvoimaministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 118
Nevalainen, Valde Nestori
Työvoimaministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa SDP
Yhteensä 1013
Paananen, Ilmo Severi
Työvoimaministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Aitio, Paavo Johannes
Työvoimaministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II SKDL
Yhteensä 305
Väyrynen, Paavo Matti
Työvoimaministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Keskusta
Yhteensä 229
Aalto, Arvo Aulis
Työvoimaministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II SKDL
Työvoimaministeri 26.5.1979 - 20.3.1981 665 61. Koivisto II SKDL
Yhteensä 1406
Kajanoja, Jouko
Työvoimaministeri 20.3.1981 - 19.2.1982 337 61. Koivisto II SKDL
Työvoimaministeri 19.2.1982 - 31.12.1982 316 62. Sorsa III SKDL
Yhteensä 652
Leppänen, Urpo Olavi
Työvoimaministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV SMP
Yhteensä 1456
Puhakka, Matti Juhani
Työvoimaministeri 30.4.1987 - 31.5.1989 763 64. Holkeri SDP
Yhteensä 763

20.11.2018 20.12. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.