Julkisen hallinnon IT-hankintojen yleiset sopimusehdot uudistettu

valtiovarainministeriö
Julkaisuajankohta 10.2.2025 12.07
Tiedote
Rakennuksen lasikatto sisältäpäin

Valtiovarainministeriö on päivittänyt julkisen hallinnon IT-hankintojen yleiset sopimusehdot (JIT) vastaamaan voimassa olevaa säädöspohjaa. Myös päivitetyt julkisten hankintojen yleiset sopimusehdot (JYSE) julkaistaan myöhemmin keväällä.

Julkisen hallinnon IT-hankintojen yleiset sopimusehdot (JIT 2025) on päivitetty vastaamaan voimassa olevaa säädöspohjaa, erityisesti tiedonhallintalakia, tietosuoja-asetusta ja pakotelainsäädäntöä. Lisäksi JIT-ehtoja on yhdenmukaistettu JYSE-ehtojen kanssa sitten, että on huomioitu myös yksityisissä hankinnoissa laajasti käytettäviä sopimusehtoja. 

Sopimusehtojen ajantasaistaminen on tärkeää, sillä julkisen hallinnon hankintojen vakiosopimuksilla tuetaan hankintojen onnistumista. Ehdot edistävät lainsäädännön noudattamista ja tukevat onnistunutta hankintaprosessia. Ne helpottavat sopimista ja luovat ennakoitavuutta julkisissa hankinnoissa. Tästä hyötyvät niin julkisen hallinnon hankintayksiköt kuin tavaroiden ja palveluiden toimittajat.

JIT-ehtoihin on lisäksi tehty seuraavia muutoksia: 

  • Henkilötietoliitteiden yhdistäminen: JIT- ja JYSE-ehtojen erilliset henkilötietoliitteet on yhdistetty yhdeksi liitteeksi.
  • Vähälle käytölle jääneiden ehtojen poisto: JIT-ehtojen uudistamisen yhteydessä on luovuttu ketteriin menetelmiin liittyvistä erityisehdoista, koska niiden käyttö oli vähäistä.
  • Uudet asiantuntijatyötä koskevat ehdot: Poistettujen ehtojen tilalle on lisätty uusia asiantuntijatyötä koskevia ehtoja, jotka soveltuvat paremmin nykyisiin, tilaustyönä toteutettaviin IT-hankkeisiin.
  • JIT-ehtojen tarkennukset: JIT-ehtoja on kokonaisuudessaan käyty läpi ja täsmennetty tarvittavilta osin.

Sopimusehdot päivitettiin yhteistyössä hankintayksiköiden ja toimittajien kanssa. Tavoitteena on, että valtiovarainministeriö jatkossa säännöllisesti seuraa sopimusten käyttökokemuksia ja uudistustarpeita. 

Julkisten hankintojen yleiset sopimusehdot (JYSE 2025) julkaistaan myöhemmin keväällä

Julkisten hankintojen yleisiä sopimusehtoja (JYSE-ehdot) käytetään vakiosopimusehtoina hankintayksiköiden ja toimittajien välisissä hankintasopimuksissa, jotka koskevat tavaroita tai palveluja. Ehdot on julkaistu vuonna 2014, ja ne on päivitetty palautteen ja tarvekartoituksen perusteella. Loppusyksystä 2024 toteutettu lausuntokierros tuotti lähes sata lausuntoa. 

Keskeisimpinä muutoksina ovat vahingonkorvausvastuun kohtuullistaminen sekä kiellettyjen kilpailurajoitusten ehkäiseminen. JYSE 2025-ehdot julkaistaan myöhemmin kevään aikana. 

Lisätiedot:

JIT 2025-sopimusehdot 
Lainsäädäntöneuvos Viveca Still, p. 0295 530 558, viveca.still(at)gov.fi
Tietohallintoneuvos Heikki Talkkari, p. 0295 530 096, heikki.talkkari(at)gov.fi

JYSE 2025-sopimusehdot
Erityisasiantuntija Eija Riikonen, p. 0295 530 189, eija.riikonen(at)gov.fi 
Erityisasiantuntija Olli-Juhani Piri, p. 0295 530 173, olli-juhani.piri(at)gov.fi