Keskitetty lääketietovaranto helpottaa lääkehoidon toteuttamista ja seurantaa
![](/documents/1271139/223782736/Apteekki4.jpg/7d454db8-3d64-dde3-6dbd-0a0b71dd40cc?t=1729665311747&width=1200)
Kansallisen keskitetyn Lääketietovarannon rakentaminen käynnistyy. Muutos helpottaa ammattihenkilöiden ja viranomaisten työtä ja lääkevalmistetiedon jakamista.
Lääkevalmisteiden tiedot ovat tällä hetkellä hajallaan eri toimijoiden verkkosivuilla ja palveluissa. Tietovaranto kokoaa yhteen keskeiset tiedot lääkevalmisteista, kasvirohdosvalmisteista, korvattavista perusvoiteista ja kliinisistä ravintovalmisteista.
Hankkeen tavoitteet ja aikataulu esitellään huhtikuussa sidosryhmätilaisuudessa
Lääketietovaranto vähentää tarvetta lääketiedon manuaaliseen käsittelyyn, parantaa tiedon saatavuutta ja antaa mahdollisuuden uudistaa toimintaa apteekeissa ja sosiaali- ja terveydenhuollossa. Tietovaranto helpottaa myös lääkkeiden käytön sekä lääkehoitojen vaikutusten ja kustannusten seurantaa.
Hankkeen tavoitteet ja aikataulu esitellään huhtikuussa sidosryhmätilaisuudessa, jossa sidosryhmät pääsevät esittämään omia toiveitaan ja näkemyksiään. Kaikille avoin tilaisuus on tarkoitettu erityisesti niille, jotka tulevat hyödyntämään lääketietovarannon palveluja.
Hankkeen käynnistämisen tueksi tilattiin ulkopuolinen toteutettavuuden arviointi
Parhaillaan käynnistetään sosiaali- ja terveysministeriön (STM) koordinoimaa hanketta lääketietovarannon perustamiseksi. Hankkeen toteuttamisessa ovat mukana Fimea, Kela, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos sekä Lääkkeiden hintalautakunta.
Hankkeen käynnistämisen tueksi STM tilasi ulkopuolisen toteutettavuuden arvioinnin, jossa nostettiin esiin toteutukseen liittyviä edellytyksiä ja riskejä.
Arvioinnin mukaan hankkeen onnistumisen edellytyksenä on hyvä yhteistyö osallistuvien organisaatioiden välillä. Tähän tarvitaan yhteisten tavoitteiden selkeyttämistä ja tehokasta viestintää sekä eri organisaatioiden välillä että niiden sisällä.
Keskitetyn lääketietovarannon toteutus on kirjattu Petteri Orpon hallitusohjelmaan. Tietovaranto on myös osa Lääkkeet ja apteekkitalous -hanketta, jonka tavoitteena on parantaa lääkehoitojen vaikuttavuutta, turvallisuutta, laatua, taloudellisuutta, yhdenvertaisuutta ja saatavuutta.
- STM:n kolumni: Keskitetty lääketietovaranto edellyttää ajattelun, toiminnan ja osaamisen muutosta
- 15.4.2025 sidosryhmätilaisuus lääketietovarannosta
- Lääketietovarannon ratkaisukuvauksen toteuttamiskelpoisuuden arviointi
- Lääkkeet ja apteekkitalous -hanke
Lisätietoja:
erityisasiantuntija Riikka Vuokko, p. 0295 163 600
erityisasiantuntija Heidi Tahvanainen, p. 0295 163 329