Ahvenanmaan antennitelevision verkkotoimilupa Ålands Radio och TV:lle

liikenne- ja viestintäministeriö
Julkaisuajankohta 11.6.2026 14.13
Tyyppi:Tiedote
Kaukosäädin ihmisen kädessä ja televisio taustalla.
Kuva: Shutterstock

Valtioneuvosto myönsi 11.6.2026 antennitelevision seuraavan toimilupakauden verkkotoimiluvan Ålands Radio och TV Ab:lle digitaalisessa maanpäällisessä joukkoviestintäverkossa UHF-taajuusalueella Ahvenanmaan maakunnassa.

Ahvenanmaan uusi verkkotoimilupakausi alkaa nykyisen kauden päättyessä 6.9.2026 ja päättyy samaan aikaan kuin Manner-Suomen seuraava verkkotoimilupakausi eli 10.1.2037. 

Verkkotoimilupa myönnettiin ainoalle hakijalle Ålands Radio och TV:lle, joka on myös toimiluvan nykyinen haltija.

Valtioneuvosto päivitti huhtikuussa 2026 asetusta Ahvenanmaan radiotaajuuksien käytöstä ja taajuussuunnitelmasta. Sen myötä televisiotoimintaan osoitettua taajuusaluetta kavennetaan 470–694 megahertsistä 470–614 megahertsiin ja kanavanippujen määrää vähennetään kolmesta kahteen uuden toimilupakauden alkaessa syyskuussa. Muutokset vastaavat kanavanippujen ja taajuusalueen nykyistä käyttöä.

Lisätietoja:

viestintäneuvos Ulla Kaleva, p. 0295 342 288, [email protected]
ylitarkastaja Jaakko Laamanen, p. 0295 342 206, [email protected]