Kunnille ja kriittisen infrastruktuurin toimijoille suunnattuun kansalliseen kyberharjoitukseen saapui osallistujia ympäri Suomen
![](/documents/1410829/155122908/KYHA25-Kokkonen-Paananen-2.jpg/7eccddae-4144-478a-7f22-7b4a61028ed4?t=1739169104559&width=1200)
Kunnille ja kriittisen infrastruktuurin toimijoille suunnattu vuoden ensimmäinen kansallinen kyberharjoitus järjestettiin Jyväskylän ammattikorkeakoulussa (Jamk) 3.–7.2.2025. Kansalliseen kyberharjoitukseen (KYHA) osallistui laajasti pohjoissuomalaisia ja pohjoispohjanmaalaisia kyberturvallisuuden, johtamisen ja viestinnän ammattilaisia.
– Rovaniemeltä harjoitukseen osallistui lähes neljäkymmentä henkilöä aina ylintä johtoa myöden. Lisäksi kanssamme olivat harjoittelemassa palveluntarjoajamme, ICT-tuottajat sekä kriittiset toimijat esimerkiksi vesi- ja sähköyhtiöistä, kertoo harjoitukseen osaa ottanut Rovaniemen tietohallintojohtaja Harri Ihalainen.
Rovaniemen lisäksi harjoitukseen osallistui neljä muuta kuntatoimijaa palveluntarjoajineen sekä kolme kriittisen infran toimijaa.
Harjoittelu tuo varmuutta tosielämän tilanteisiin
KYHA-harjoituksilla on erityinen rooli Suomen kokonaisturvallisuuden kehittämisessä. Harjoituksen tarkkaan valittu kokoonpano ja ainutlaatuinen harjoitusympäristö havainnollistavat, millä tavoin kyberturvallisuuden poikkeustilanteet vaikuttaisivat organisaatioiden omaan ja yhteistoimintaan. Harjoitusympäristössä on myös mahdollista tutkia, miten tilanteet heijastuisivat yhteiskuntaan ja jopa yksittäisiin kansalaisiin.
– Ammattitaitoisuus harjoituksen järjestämisessä näkyi. Rovaniemi on matkailukaupunki, ja saimme kokemusta monenlaisissa uhkatilanteissa toimimiseen, jotka vaikuttaisivat esimerkiksi kaupunkilaisiin, matkailijoihin ja matkanjärjestäjiin, sanoo Ihalainen.
Kansallisella mallilla harjoitellut jo tuhansia asiantuntijoita
Vuoden 2025 ensimmäiseen KYHA-harjoitukseen osallistui lähes 150 harjoittelijaa. Tähän mennessä kansallisella mallilla on harjoitellut yli 1800 ensikertalaista osallistujaa vuodesta 2021 alkaen. Kansallisia harjoituksia on järjestetty jo vuodesta 2013 lähtien.
Harjoitusjoukko kansallisiin kyberharjoituksiin pyritään kokoamaan niin, että osallistujien joukossa on sekä ensikertalaisia että jo kokeneita tai uudelleen eri roolissa harjoittelevia kyberturvallisuuden asiantuntijoita.
– On tärkeää saada mukaan myös uusia harjoittelijoita, jotta organisaatiot pystyvät kokonaisvaltaisesti kasvattamaan osaamistaan yhteistoiminnasta. Kuntien ja kriittisen infrastruktuurin harjoitukseen ensikertalaisia osallistui erityisen paljon, kertoo valtion kyberturvallisuusjohtaja Rauli Paananen.
– KYHA-harjoitusten tavoitteena on, että vuosien 2021–2025 aikana harjoituksiin osallistuu vähintään 2000 ensikertalaista harjoittelijaa. Ensikertalaisten lisäksi mukana on aina niin sanotusti senioreita, jotka kokeneempina harjoittelijoina tukevat ensikertalaisia, kertoo IT-instituutin johtaja Tero Kokkonen.
Kansalliset kyberharjoitukset järjestää Jamkin IT-instituutissa sijaitseva JYVSECTEC (Jyväskylä Security Technology) tutkimus-, kehitys- ja koulutuskeskus yhteistyössä liikenne- ja viestintäministeriön kanssa. Myös Turvallisuuskomitea osallistuu harjoitusten toteuttamiseen ohjaavalla roolilla.
Lisätietoja:
valtion kyberturvallisuusjohtaja Rauli Paananen, [email protected], p. 0295 342 212
IT-instituutin johtaja Tero Kokkonen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu, [email protected], p. 050 4385 317