Ministeri Talvitie EU:n kulttuuriministerikokoukseen Kyprokselle

opetus- ja kulttuuriministeriö
Julkaisuajankohta 29.5.2026 10.57
Tyyppi:Uutinen

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie osallistuu EU:n epäviralliseen kulttuuriministerikokoukseen Nikosiassa 1.–2. kesäkuuta. Kokouksessa EU:n kulttuuriministerit keskustelevat kulttuuristen oikeuksien turvaamisesta digitaalisella aikakaudella sekä kulttuuriesineiden laittomasta maastaviennistä. Teemat kytkeytyvät sekä tekoälyn nopeaan kehitykseen että kiristyneeseen turvallisuustilanteeseen.

Kokouksen keskustelut käydään aikana, jolloin kulttuuriin kohdistuu samanaikaisesti teknologisia, geopoliittisia ja yhteiskunnallisia paineita. Ministerit tarkastelevat, miten kulttuurin asemaa voidaan vahvistaa osana demokraattista yhteiskuntaa ja yhteiskunnallista vakautta.

Kokouksen ensimmäisessä istunnossa käsitellään kulttuurisia oikeuksia sekä niiden toteutumista erityisesti digitaalisessa ympäristössä. Kulttuuriset oikeudet ovat osa ihmisoikeuksia ja kattavat muun muassa oikeuden osallistua kulttuurielämään ja ilmaista itseään taiteen keinoin.

– Kulttuuriset oikeudet ovat demokratian ydintä. Digitaalisessa murroksessa on huolehdittava siitä, että mahdollisuudet luoda ja osallistua kulttuuriin säilyvät myös tekoälyn aikakaudella, ministeri Talvitie sanoo. 

Keskustelussa tarkastellaan myös tekoälyn vaikutuksia luovaan työhön, tekijyyteen ja korvauksiin. Tavoitteena on varmistaa, että teknologinen kehitys tukee ihmiskeskeistä ja sisällöllisesti rikasta kulttuuri- ja luovaa alaa.

Kulttuuriperinnön suojelu ja laiton kauppa

Toisessa istunnossa keskustellaan kulttuuriperintöön kohdistuvista uhkista erityisesti konfliktien ja epävakauden yhteydessä sekä keinoista ehkäistä kulttuuriesineiden laitonta kauppaa kansallisella, eurooppalaisella ja kansainvälisellä tasolla.

Suomi on vahvistanut yhteistyötä viranomaisten välillä ja osallistuu aktiivisesti kansainväliseen yhteistyöhön kulttuuriperinnön suojelemiseksi. –  Kulttuuriperintö on erityisen haavoittuva kriiseissä, kuten Venäjän jatkuvat iskut Ukrainan kulttuuriperintökohteisiin osoittavat. Kansainvälinen yhteistyö on keskeistä, jotta laiton kauppa ja siihen liittyvä rikollisuus voidaan estää tehokkaasti, Talvitie korostaa.

Keskusteluissa tarkastellaan myös uusien teknologioiden, kuten tekoälyn, mahdollisuuksia tunnistaa ja ehkäistä laitonta kauppaa sekä parantaa valvontaa erityisesti verkkoympäristössä.

Kokoukseen osallistuu EU-maiden lisäksi edustajia muun muassa Ukrainasta, Norjasta ja Sveitsistä.

Lisätietoa:
ministerin haastattelupyynnöt: erityisavustaja Santeri Lohi, p. 044 259 8451
neuvotteleva virkamies Kimmo Aulake, p. 0295 33 0067

Informal Meeting of Culture Ministers