Ny lag om Finlands Akademi
Regeringen beslutade om innehållet i propositionen till ändring av lagen om Finlands Akademi torsdagen den 26 mars. Lagen ersätter den gällande lagen om Akademin. Lagen ska innehålla grundläggande föreskrifter om Finlands Akademis uppgifter, förvaltning, organisation, beslutsfattande organ, utövande av beslutanderätten och akademikertitel. Avsikten är att republikens president avlåter propositionen till riksdagen på fredagen.
Sammansättningen för Akademins styrelse föreslås ändras så, att styrelsen skulle utöver generaldirektören och de vetenskapliga forskningsrådens ordföranden bestå av tre av statsrådet förordnade externa medlemmar i stället för nuvarande två. Också de externa medlemmarna bör ha erfarenhet av forskningsarbete och vetenskapspolitisk sakkunskap. Styrelseordföranden tillsätts ur ovan nämnda samling externa medlemmar.
Behörigheten att utnämna Akademins generaldirektör överförs från republikens president till statsrådet.
Enligt förslaget bibehålls akademiprofessors och -forskaruppgifternas benämningar, arbetsbeskrivningar och uppgifter. Innehavarna av de ifråga varande uppgifterna anställs i fortsättningen i ett arbetsavtalsförhållande i den organisation där de utför sitt forskningsarbete. Finlands Akademi ska fortsättningsvis ansvara för finansieringen av dessa uppgifter och processen med ansökningar, utvärdering och beslut kvarstår som förut. Innehavare av akademiprofessors och -forskaruppgifter garanteras en tryggad övergång till de omorganiserade anställningarna.
Behovet för en lagreform beror bl.a. på den pågående universitetslagreformen. Också den nuvarande grundlagen förutsätter vissa ändringar i lagstiftningen om Akademin.
Regeringens proposition grundar sig på den arbetsgrupps enhälliga beslut som berett ärendet i fråga, och som merparten av utlåtarna också understödde.
Lagen avses träda i kraft den 1 januari 2010.
Ytterligare information:
- direktör Leena Vestala, undervisningsministeriet, tfn (09) 160 77465