Kunnan terveydensuojeluviranomaiselle toimivalta antaa vaaratiedote

sisäministeriö
Julkaisuajankohta 24.4.2025 13.39
Tyyppi:Tiedote

Vaaratiedotteesta annettuun lakiin lisätään kunnan terveydensuojeluviranomaiselle toimivalta antaa vaaratiedote. Valtioneuvosto esitti istunnossaan 24.4., että tasavallan presidentti vahvistaa vaaratiedotteesta annetun lain muutokset. Tasavallan presidentin on määrä vahvistaa laki perjantaina. Lakimuutos tulee voimaan 2.5.2025.

Vaaratiedotelaissa määritellään viranomaiset, jotka voivat antaa vaaratiedotteita. Kuntien terveydensuojeluviranomaiset valvovat alueillaan muun muassa veden laatua ja vesilaitosten terveydellisiä olosuhteita.

Kuntien terveydensuojeluviranomaisille lisätään toimivalta antaa vaaratiedote, koska heille kuuluu johto- ja tiedottamisvastuu talousveden aiheuttamissa epidemiatilanteissa. Lakimuutoksen tavoitteena on nopeuttaa ja parantaa väestön tiedonsaantia.

Vaaratiedote annetaan tilanteissa, joissa väestöä on varoitettava henkeä tai terveyttä uhkaavasta vaarasta tai kun on vaara merkittävälle omaisuuden vaurioitumiselle tai tuhoutumiselle. Vaaratiedote voidaan antaa myös, kun vaaratilanne on ohi.

Lisätiedot:
johtava asiantuntija Linda Viitala, p. 0295 488 299, etunimi.sukunimi@gov.fi