Byggnadstillsynsreformen fortsätter i fråga om byggherreövervakningen och förutsättningarna för beviljande av kompetensintyg utvidgas

miljöministeriet
Utgivningsdatum 27.5.2026 10.04 | Publicerad på svenska 27.5.2026 kl. 10.28
Typ:Pressmeddelande

Miljöministeriet bereder sådana ändringar i bygglagen som möjliggör mer omfattande byggherreövervakning samt myndighetssyner via distansförbindelse. Dessutom bereder ministeriet behövliga preciseringar i lagen om påvisande av kompetensen hos personer som utför projekterings- eller arbetsledningsuppgifter inom byggande.

Målet är att regeringspropositionen med dessa ändringar ska skickas på remiss i juni.  

Byggherreövervakningen utvidgas till bostadsbyggande

Genom att utvidga byggherreövervakningen får byggherrar och privata aktörer som agerar för deras räkning större möjligheter att övervaka byggandet på en byggarbetsplats. I fortsättningen ska byggherreövervakning också kunna utövas inom bostadsbyggande, vilket enligt gällande lag inte är möjligt.

Byggherreövervakningen ska ske i enlighet med en övervakningsplan som godkänts av byggnadstillsynen. Slutsynen ska också i fortsättningen skötas av en myndighet, det vill säga byggnadstillsynen.

Enligt lag är det möjligt att utöva byggherreövervakning redan i dag, men denna möjlighet har sällan använts. I nuläget utförs myndighetstillsynen under byggtiden i regel av byggnadstillsynen.

Myndighetssyner inom byggande, såsom konstruktionssyner och ventilationssyner, ska i fortsättningen kunna genomföras via distansförbindelse, om det enligt byggnadstillsynens bedömning är motiverat med tanke på synens art och omfattning. Om syftet med myndighetssynen däremot är att mer omfattande bedöma utförandet av byggnadsarbetet och dess konsekvenser, eller om enbart synsinnet inte räcker för att göra de iakttagelser som behövs, bör synen ordnas på plats på traditionellt sätt. För närvarande görs myndighetssyner i regel vid byggnadsobjektet.

Reformerna är möjliggörande till sin karaktär, vilket innebär att byggnadstillsynen kan tillåta deras användning enligt egen prövning. Inga nya skyldigheter införs. Reformerna hjälper byggnadstillsynen att rikta sina resurser bättre, vilket bidrar till smidigare verksamhet.

Genom ändringen i lagen om påvisande av kompetensen utvidgas förutsättningarna för beviljande av kompetensintyg

Ministeriet har samlat in respons från branschen om hur lagen om påvisande av kompetensen, som stiftades under föregående regeringsperiod, fungerar och om eventuella preciseringsbehov.

Det viktigaste behovet av korrigering som framkommit är att den gällande lagen om påvisande av kompetensen möjliggör beviljande av kompetensintyg och erkännande av yrkeskompetens endast för EU- och EES-medborgare i fråga om yrkeskompetens som förvärvats i EU- och EES-stater. Lagändringen gör det möjligt att på det sätt som lagen kräver erkänna kompetensen också hos sådana projekterare och arbetsledare som är medborgare i andra länder än EU- och EES-länder eller som har avlagt sin examen utanför EU och EES-området. Detta är nödvändigt för att till exempel personer som länge har arbetat i Finland och som har avlagt sin examen utanför EU och EES-området ska kunna fortsätta utöva sitt yrke efter övergångsperiodens slut.

Under beredningen går man också igenom andra önskemål om preciseringar som lyfts fram vid ett intressentmöte om ämnet.
 
I och med bygglagen, som trädde i kraft 2025, blev projekterings- och arbetsledningsuppgifter inom byggande reglerade yrken. Projekterare och arbetsledare ska påvisa sin kompetens att utföra sedvanliga, krävande, mycket krävande och exceptionellt krävande projekterings- och arbetsledningsuppgifter med ett intyg utfärdat av en aktör som miljöministeriet bemyndigat. 

Mer information 

Tomi Marjamäki
specialsakkunnig
tfn 0295 250 027
[email protected] 

Kirsi White (efter den 1 juni)
regeringssekreterare
tfn 0295 250 264
[email protected] 

Mikko Koskela
lagstiftningsråd
tfn 0295 250 051 
[email protected]