Britannian laivaston maihinnousutukialus vierailulle Helsinkiin
Merisotakoulu
Julkaisuajankohta
29.5.2021
11.05
Tyyppi:Tiedote
Iso-Britannian kuninkaallisen laivaston Albion-luokan maihinnousutukialus HMS Albion tekee satamavierailun Helsinkiin 31.5. - 2.6.2021.
Ennen saapumista Helsinkiin HMS Albion suorittaa PASSEX -harjoittelua Uudenmaan prikaatin kanssa. Yhteisharjoitteluun osallistuu Jehu- luokan mahinnousuveneitä.
Kuninkaallisen laivaston maihinnousutukialus, HMS Albion, on ensimmäinen kahdesta Albion-luokan aluksesta. Alus otettiin käyttöön vuonna 2001 ja se on 176 metriä pitkä ja 28,9 metriä leveä.
Laivastovierailun isäntänä toimii Merisotakoulun johtaja, kommodori Juhapekka Rautava.
Koronatilanteen takia, alukselle ei järjestetä yleisövierailuja.
Tutustu myös
Tiede- ja kulttuuriministeri Talvitie vieraili Ukrainassa
OKM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:31.3.2026 12.01
Suomi korosti Pariisin ydinvoimakokouksessa edelläkävijän rooliaan uuden ydinvoiman investointien mahdollistajana
TEM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:11.3.2026 13.44
Suomen maaraportti luonnon monimuotoisuudesta: Suunta on oikea, mutta tahtia kiristettävä luontotavoitteiden saavuttamiseksi
YM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:4.3.2026 14.04