Puolustusministeri Häkkänen: F-35-ohjelma nostaa Suomen ilmapuolustuksen uudelle tasolle ja tuo samalla työtä suomalaisille
Puolustusministeri Antti Häkkänen osallistuu F-35-hävittäjän julkistustilaisuuteen Yhdysvalloissa Texasissa 16. joulukuuta 2025.
Puolustusministeri Häkkänen osallistuu Suomen ensimmäisen F-35A-monitoimihävittäjän julkistustilaisuuteen Fort Worthissa tiistaina 16. joulukuuta. Historiallisen seremonian jälkeen ministeri tutustuu F-35-hävittäjien kokoonpanolinjaan Lockheed Martinin tehtaalla.
Lisäksi puolustusministeri Häkkänen avaa puolustusteollisuuteen keskittyvän tapahtuman. Tilaisuudessa esitellään puolustusministeriön, Lockheed Martinin ja Pratt & Whitneyn välisen teollisen yhteistyön saavutuksia ja etenemistä.
- Tämä on merkittävän hankkeen tärkeä virstanpylväs. Suomi on Naton jäsenenä sitoutunut toimimaan luotettavana puolustuksen tuottajana pohjoisessa. Suomi panostaa voimakkaasti kansallisiin teollisuusvalmiuksiin teollisen yhteistyön kautta. Olemme varmoja, että investoinnit ja suorituskykyinen puolustusteollisuus voivat hyödyttää F-35-ohjelmaa paitsi paikallisesti myös globaalilla tasolla, ministeri Häkkänen toteaa.
Teollinen yhteistyö on konkreettinen tapa jalkauttaa suurten puolustushankintojen taloudellisia hyötyjä ja työllisyysvaikutuksia kotimaahan. Puolustusministeri on aiemmin syksyllä käynyt tarkastamassa Patrian uudet tuotantolaitokset Jämsän Hallissa ja Nokian Linnavuoressa. Nokialla on määrä valmistaa F-35-hävittäjien suihkumoottoreita ja Jämsässä koneiden eturunkoja.
- Suomi ei ole ainoastaan maksava asiakas, vaikka hankkeen rahoitus onkin ollut hallitukselle suuri ponnistus. Suomesta tulee teollisen yhteistyön myötä aktiivinen osapuoli läntisen maailman ilmapuolustuksen tulevaisuuden jopa tärkeimmän yksittäisen asejärjestelmän rakentamisessa ja kehitystyössä. Tämä tuo mukanaan mittavat työllisyysvaikutukset ja suuria mahdollisuuksia roolimme kasvattamiselle myös tulevaisuudessa, ministeri Häkkänen sanoo.
Texasin Forth Worthissa esiteltävä F35-kone on ensimmäinen yhteensä 64:stä Suomen tilaamasta monitoimihävittäjästä. Koneiden toimitukset Suomeen alkavat vuonna 2026. F-35-järjestelmä korvaa tulevina vuosina asteittain Hornet-kaluston Suomen hävittäjälennostoissa.
Lisätietoja puolustusministeriössä antaa sotilasinsinööri Krista Siik, p. +358 295 140 015. Ministerille osoitetut haastattelupyynnöt erityisavustaja Antti Vesalan kautta, puh. +358 295 140 099.