EU:n tuettava Egyptin naisia ja kansalaisyhteiskuntaa
Euroopan unionin poliittisten ja turvallisuusasioiden komitea (COPS) keskusteli 19. elokuuta EU:n tuesta Egyptille. Keskustelu asiasta jatkuu 21. elokuuta ministeritasolla, kun EU-maiden ulkoministerit kokoontuvat Egyptin tilanteen vuoksi ylimääräiseen ulkoasiainneuvostoon. Arabikevään jälkeen EU on lisännyt tukeaan Egyptille ja osa tästä tuesta lasketaan kehitysyhteistyöksi.
"On selvää, että väkivallan tuomitsemiseen liittyy myös kehitysyhteistyön uudelleen arviointi. Suomen kanta on, että EU:n Egyptin hallitukselle tai sen lähelle menevä tuki on keskeytettävä. Samalla on varmistettava, ettei tuen katkaiseminen heikennä kaikkein köyhimpien ja heikompiosaisten asemaa. On myös tärkeää, että EU jatkaa tukeaan kansalaisyhteiskunnalle", kehitysministeri Heidi Hautala sanoo.
Suomi on budjetoinut Egyptille kehitysyhteistyövaroista menevään tukeen tänä vuonna 1,9 miljoonaa euroa.
"Meidän yhteistyömme Egyptissä ja Pohjois-Afrikassa tähtää nimenomaan naisten ja kansalaisyhteiskunnan tukemiseen. Tässä turvallisuustilanteessa naisten asema on entistäkin riskialttiimpi ja siksi tuen jatkaminen on tärkeää. Seuraamme tietenkin tarkasti tilanteen kehittymistä", ministeri Hautala sanoo.
"Suomella ei myöskään ole suoraa kahdenvälistä yhteistyötä Egyptin hallituksen kanssa", Hautala toteaa.
Lisätietoja: kehitysministerin lehdistöavustaja Milma Kettunen, puh. 040 522 9869, [email protected]