Pääministeri Orpo ja EU:n budjettikomissaari Serafin tapasivat Helsingissä

valtioneuvoston viestintäosasto
Julkaisuajankohta 3.4.2025 19.43
Tyyppi:Tiedote
Pääministeri Orpo ja budjettikomissaari Serafin kävelevät pääministerin virka-asunnon, Kesärannan pihalla.

Pääministeri Petteri Orpo ja Euroopan komission budjettikomissaari Piotr Serafin keskustelivat torstaina 3. huhtikuuta Helsingissä EU:n seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyksestä. Pääministeri Orpo nosti keskustelussa esiin Suomelle tärkeitä asioita.

”Suomi vaikuttaa aktiivisesti jo ennakkoon, jotta tavoitteemme toteutuvat mahdollisimman hyvin EU:n seuraavassa monivuotisessa rahoituskehyksessä. Komissiolta odotetaan esitystä heinäkuussa”, Orpo totesi.

Keskustelussa komissaari Serafinin kanssa pääministeri Orpo korosti, että on tärkeää säilyttää rahoituskehyksen kokonaistaso kohtuullisena ja kohdentaa menoja strategisiin prioriteetteihin kuten puolustukseen.

”EU:n kannalta on tärkeää, että ohjaamme yhteisiä varoja entistä paremmin puolustuksen vahvistamiseen ja kokonaisturvallisuuteen. Lisäksi vahva tuki Ukrainalle on keskeistä myös pidemmällä aikavälillä”, pääministeri Orpo sanoi.

Orpo korosti keskusteluissa myös muita Suomelle keskeisiä tavoitteita, kuten erityisestä tukea EU:n itäisille raja-alueille.

Pääministeri Orpo ja komissaari Serafinin keskustelivat myös komission uusista puolustusaloitteista sekä oikeusvaltioperiaatteesta.

Komissaari Serafinin vierailu Suomessa jatkuu perjantaina. Hän keskustelee Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strandin kanssa, sekä tapaa eduskunnan suuren valiokunnan ja valtiovarainvaliokunnan jäseniä.

Lisätietoja: Eurooppa-asioiden neuvonantaja Tuomas Tikkanen p. 040 523 5768, EU-asioiden erityisavustaja Juuso Kilpinen p. 050 322 9636, ja EU-asioiden viestintäpäällikkö Anne Sjöholm p. 040 537 0733, valtioneuvoston kanslia