Pääministerin ilmoitus eduskunnalle Myyrmäen räjähdysonnettomuudesta
Arvoisa rouva puhemies,
Sisäasiainministeri Ville Itälä
Vantaalla kauppakeskus Myyrmannissa tapahtui viime perjantaina 12.10.2002 järkyttävä ja Suomen oloissa äärimmäisen poikkeuksellinen rikos. Kohtasimme sellaista, mitä emme ole ajatelleet kohtaavamme. Vastaavista tapahtumista saamme kuulla yleensä jostain kaukaa, nyt sellainen tapahtui meillä kotona. Kyseessä oli harkittu ja viattomiin kohdistunut julma, massiivinen teko. Sitä on vaikea ymmärtää sen enempää tunteella kuin järjelläkään.
Vantaalainen 19-vuotias opiskelija räjäytti valmistamansa pommin keskellä väkijoukkoa surmaten itsensä lisäksi kuusi sivullista; kolme naista, kaksi miestä sekä seitsenvuotiaan tytön. Räjähdyksessä loukkaantui lisäksi yli 80 henkilöä, joista vielä tänään sairaalahoidossa on noin 30. Kenenkään tila ei sairaanhoitohenkilökunnan mukaan ole enää kriittinen.
Rikos tapahtui perjantai-iltana kello 19.35. Tieto tapahtumasta saatiin hälytyskeskukseen klo 19.36. Ensimmäinen pelastusyksikkö oli tapahtumapaikalla jo kahden minuutin kuluttua hälytyksestä. Kuudentoista minuutin kuluttua tapahtuneesta paikalla oli kymmenen sairaankuljetusyksikköä.
Sekä pelastustoimet että terveydenhuollon toimet sujuivat ripeästi ja tapauksen mittasuhteet huomioon ottaen hyvin. Viimeinenkin potilas siirrettiin sairaalaan alle tunnissa siitä, kun Vantaan pelastuslaitos oli saanut tapahtuneesta tiedon.
Potilaat kyettiin ohjaamaan tasaisesti ja ennen kaikkea hoitotarpeen kannalta oikealla tavalla eri sairaaloihin. Tällä hoitoonohjauksella kyettiin pelastamaan ihmishenkiä. Lääkinnällisen pelastustoiminnan onnistumisen kannalta oli ratkaisevaa alueen terveydenhuollon suuronnettomuusvalmius sekä se, että loukkaantuneille kyettiin aloittamaan välittömästi lääkärijohtoinen ensihoito. Myös henkisen tuen palvelut käynnistyivät nopeasti ja onnistuneesti.
On ymmärrettävää, että uhreille avun odottaminen saattoi tuntua pitkältä.
Peijaksen sairaala organisoi viranomaisten ja vapaaehtoisten kriisitoiminnot ja resurssit. Vantaan kriisikeskus toimi tapahtumaillasta lähtien, ja se on tähän mennessä ottanut vastaan toistatuhatta puhelua.
HUS:n psykiatrian yksiköt ovat valmiustilassa perjantaihin saakka. Tällä hetkellä uhrien omaiset sekä vammautuneet ja heidän omaisensa ovat kattavasti psykiatristen palvelujen piirissä.
Erityistä huomiota kiinnitetään niihin satoihin lapsiin, jotka olivat paikalla Myyrmannissa räjähdyksen sattuessa. He ovat erityisen tuen tarpeessa. On tärkeää, että lapset eivät jää yksin näiden kokemustensa kanssa.
Pelastustoiminnan on katsottava sujuneen tässä traagisessa tapauksessa hyvin. Tästä huolimatta ja erityisesti jotta tästä tilanteesta saatuja kokemuksia voidaan vastaisuudessa hyödyntää, sisäasiainministeriö on jo viime lauantaina asettanut tutkijaryhmän selvittämään Myyrmannin pelastustoimia.
Työryhmä selvittää tapahtumaan liittyvät hälytys- ja pelastustoimet sekä viranomaisten ja muiden tahojen yhteistoiminnan. Erityistä huomiota kiinnitetään myös viestitoiminnan sujuvuuteen sekä kiinteistöjen turvajärjestelyjen suunnitteluun ja toteuttamiseen.
Arvoisa rouva puhemies,
Avoimessa yhteiskunnassa ei Vantaalla tapahtuneen rikoksen kaltaisia tekoja voida aukottomasti estää. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että seisomme neuvottomina arvaamattomienkaan uhkien edessä. Päinvastoin.
I det öppna samhället går det inte att fullständigt förhindra dåd av det slag som nu skedde i Vanda. Trots det kan man inte dra den slutsatsen att vi skulle stå rådlösa inför ens de mest oförutsedda hoten. Tvärtom.
Poliisin toiminta tapauksen selvittelyssä on ollut esimerkillistä. Räjähdyspaikalle saatiin useita poliisipartioita Vantaalta, Helsingistä, Järvenpäästä sekä Liikkuvasta poliisista. Ensimmäinen partio oli paikalla kahdeksan minuutin kuluttua tapahtuneesta.
Poliisin ensisijaisena tehtävänä oli turvata loukkaantuneiden kuljetus järjestämällä kulkuyhteydet pelastusyksiköille sekä niiden esteetön toiminta. Pelastustoiminnan turvaamisen lisäksi alue eristettiin tekopaikalle mahdollisesti jääneen räjähtävän materiaalin vuoksi.
Pelastustoimien päätyttyä tutkinta räjähdyksen syystä aloitettiin välittömästi. Vaikka alkutietojen perusteella tilanne näyttikin onnettomuudelta, piti poliisi alusta lähtien rikosta mahdollisena. Tästä syystä myös rajavartiolaitos nosti valmiuttaan maamme rajoilla heti räjähdyksen tapahduttua.
Tämän vakavan rikoksen tekijä kyettiin selvittämään alle vuorokaudessa. Tekijän henkilöllisyyden selviäminen oli tärkeä tieto. Poliisi kuitenkin jatkaa teon motiivien tutkimista. On erityisen tärkeää, että teon vaikuttimet selvitetään mahdollisimman tarkoin, jotta tiedetään mitä tällaisen järkyttävän teon taustalla lopulta on.
Sisäasiainministeriön turvallisuusasiain johtoryhmä kokoontui aikaisin lauantaiaamuna käsittelemään tapahtunutta ja koordinoimaan jatkotyöskentelyä. Samana aamuna maan hallitus kutsuttiin hätäistuntoon saamaan asiantuntijoiden selvitys tapahtuneesta.
Räjähdyksen jälkeisiä toimia kyettiin seuraamaan sisäasiainministeriön johdossa reaaliajassa. Kokonaiskuvan saamiseksi vierailin rikospaikalla heti, kun tekninen tutkinta sen salli. Teon jäljet olivat sellaisia, etten koskaan olisi toivonut niitä näkeväni. Tunteista päällimmäisiä olivat epäusko ja järkytys. Teko jättää varmasti jäljen kaikkiin suomalaisiin.
Vaikka maamme räjähdysaineita koskeva sääntely onkin erittäin tiukkaa, olen määrännyt poliisin ylijohdon yhdessä muiden viranomaisten kanssa selvittämään ensitilassa räjähdysaineiden saatavuuteen ja varastointiin liittyviä kysymyksiä.
Tutkinnan edistyessä on ilmennyt, että tekijä oli saanut mitä ilmeisimmin tietoja pommin valmistukseen muun muassa internetistä. Hän oli myös keskustellut räjähteiden valmistuksesta internetin keskustelusivuilla. Poliisi on ottanut kiinni kaksi tekijän kanssa tietoja aktiivisesti vaihtanutta keskustelukumppania. Heidän mahdollista osuuttaan rikokseen selvitetään. Näyttää kuitenkin siltä, että tekijä suoritti iskunsa kauppakeskuksessa yksin.
Perustuslain sananvapautta koskevan säännöksen mukaan jokaisella on oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakoltaestämättä. Toisaalta saman perustuslain mukaan jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Julkisen vallan on turvattava näiden molempien perus- ja ihmisoikeuksien toteutuminen.
Viranomaiset voivat puuttua eri välineissä julkaistuihin tietoihin, mielipiteisiin tai muihin viesteihin, jos niiden julkaiseminen on rikollista. Rangaistavaksi on säädetty muun muassa raa?an väkivallan ja lapsi-, väkivalta- ja eläinpornon levittäminen, rasistinen kiihottaminen kansanryhmää vastaan sekä julkinen kehottaminen rikokseen.
Eduskunnan käsiteltäväksi on annettu hallituksen esitys uudeksi laiksi sananvapauden käyttämisestä joukkoviestinnässä. Tämä laki koskisi kaikkea julkaisu- ja ohjelmatoimintaa, myös verkkoviestintää.
Tämän uuden lain mukaan tuomioistuin voi määrätä julkaisijan tai ohjelmatoiminnan harjoittajan puuttumaan sellaisiin viesteihin, jotka ovat lainvastaisia. Lain myötä turvataan tasapaino sananvapauden ja ihmisten turvallisuuden välillä.
Jo meneillään olevien lainsäädännöllisten uudistusten lisäksi olen tänään asettanut sisäasiainministeriön työryhmän tutkimaan miten voimassa olevia ja tulevia säännöksiä voidaan tehokkaasti valvoa. Työryhmän toimeksiantona on selvittää mahdolliset lainsäädännölliset muutostarpeet sekä tekniset edellytykset internetissä julkaistavan rikollisen materiaalin levittämisen rajoittamiseksi tai estämiseksi.
Arvoisa rouva puhemies,
Jokainen, joka osallistui pelastustöihin ja tapahtuneen rikoksen selvittelyyn on ansainnut meiltä kaikilta suuren kiitoksen.
Pelastushenkilöstö tiesi tehtävänsä ja hoiti työnsä vaikeissa olosuhteissa ammattitaitoisesti, päättäväisesti ja ripeästi. Pääkaupunkiseudun sairaalat ja terveyskeskukset sekä niiden osaava henkilöstö kykeni toiminnallaan minimoimaan uhrien kärsimykset.
Poliisi hahmotti nopeasti kuvan tapahtuneesta keskeltä sekasortoa ja ahdistusta.
Vapaaehtoisjärjestöt antoivat merkittävän panoksensa räjähdyksen jälkihoidossa.
Lopuksi kiitän kaikkia kauppakeskuksessa olleita sivullisia, jotka auttoivat loukkaantuneita kanssaihmisiään tapahtumapaikalla.
Yhteisöllisyys osoitti voimansa. Hädän hetkellä suomalaiset osaavat ja haluavat puhaltaa yhteen hiileen. Suomen punaisen ristin tiedottaessa veripankin vajauksesta, alkoi verenluovuttajista muodostua jonoja. Yhteistä surutyötä tehtiin Myyrmäen kirkossa. Kirkko täyttyi surevista ihmisistäääriään myöten.
Arvoisa rouva puhemies,
Olen varma siitä, että eduskunnan lisäksi koko kansakunta yhtyy niihin suruvalitteluihin, jotka tasavallan presidentti, hallitus pääministerin johdolla sekä monet muut tahot ovat osoittaneet Myyrmannissa surmansa saaneiden omaisille sekä loukkaantuneille ja heidän lähimmäisilleen.