Pääministeri ja ympäristöministeri Kiinaan

valtioneuvoston viestintäosasto
Julkaisuajankohta 6.9.2013 8.35 | Julkaistu suomeksi 3.12.2014 klo 6.44
Tyyppi:Tiedote 364/2013

Pääministeri Jyrki Katainen ja ympäristöministeri Ville Niinistö vierailevat Kiinassa 9.-13. syyskuuta. Matkan tarkoituksena on vahvistaa maiden kahdenvälisiä suhteita sekä edistää suomalaisyritysten viennin ja kansainvälistymisen mahdollisuuksia Kiinassa. Pääministeri Katainen tapaa Kiinan pääministeri Li Keqiangin ja varapääministeri Wang Yangin. Pääministerien tapaamisessa esillä ovat maiden kahdenväliset suhteet sekä ajankohtaiset globaalit ja alueelliset talouskysymykset.

Pääministerin ja ympäristöministerin viennin ja kansainvälistymisen Team Finland -matkalle osallistuu myös lähes 30 cleantech-yrityksen edustajista koostuva yritysvaltuuskunta. Matkan keskeinen tavoite on esitellä Suomen erityisosaamista ympäristöystävällisen ja puhtaan teknologian osaamisen maana. Vähähiilisen ja resurssitehokkaan yhteiskunnan haasteet samoin kuin ilmastoneuvotteluihin valmistautuminen ovat myös keskustelujen agendalla. Kiina investoi ympäristönsuojeluun lähivuosina huomattavasti ja on suuntaamassa talousmalliaan kohti palvelu- ja innovaatiotaloutta. Tämä tarjoaa erinomaisia mahdollisuuksia suomalaisille cleantech- ja korkean teknologian ratkaisuille. Matkan aikana keskustellaan kiinalaisten viranomaisten kanssa muun muassa Beautiful Beijing hankkeesta, joka synnyttää konkreettisia liiketoimintamahdollisuuksia suomalaisille yrityksille Pekingin ympäristöongelmien ratkaisemisessa.

Lisäksi pääministeri Katainen ja ympäristöministeri Niinistö osallistuvat Pohjois-Kiinan Dalianissa 11.–12. syyskuuta pidettävään World Economic Forumiin, joka kokoaa ajankohtaisiin keskusteluihin poliittisia päättäjiä, yritysjohtoa ja journalisteja ympäri maailmaa.

Kiina oli viime vuonna Suomen neljänneksi suurin kauppakumppani. Se on suomalaisyrityksille houkutteleva, mutta kilpailtu markkina-alue, jossa on vaikeasti ennakoitava toimintaympäristö, ja joka valikoi ulkomaisia investointeja entistä tarkemmin. Kiinassa toimii arviolta yli 300 suomalaisyritystä, ja kasvava Kiina tarjoaa edelleen suuria mahdollisuuksia.

Lisätietoja: pääministerin erityisavustaja (kansainväliset asiat) Antti Vänskä, p. 040 513 1458, ympäristöministeriön kv-yksikön päällikkö Ismo Tiainen p. 040 504 7494 ja valtioneuvoston viestintäjohtaja Kari Mokko, p. 040 751 3281

Matkalle osallistuvat yritykset: Aavi Technologies Ltd; Ahlstrom Oyj, Ajelo Ltd; Aspo Oyj; Oy Bif International Ltd, Cleantech Finland, Finpro; Cosfim Oy; Oy Eero Paloheimo Ecocity Ltd; Finnvera Oyj; GreenStream Network Plc; Honkarakenne Oyj; Ilmatieteen laitos; JPT-Industria Oy; Merus Power Dynamics Oy; Metso Power Oy; Neste Oil Corporation; Nordic Power Service Oy; Oilon Oy; Pegasor Oy; Picosun Oy; Rovio Entertainment Ltd; Spinverse Oy; TEKES; Tengbom Eriksson Architects Ltd; TLD Registry Ltd ja Veljet Kuusisto Oy.