Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Aura II

29.10.1971 - 23.2.1972

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 2.11.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Oikeusministeri

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Valtiovarainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenneministeri

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 29.10.1971 - 23.2.1972
      ammatti/virkamies
  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

Tietoja

Hallituspäivät 118

54. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • ammatti/virkamies 17

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Karjalainen II 15.7.1970 - 29.10.1971

Kaikki hallitukset