Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Cajander III

12.3.1937 - 1.12.1939

  • Pääministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 12.3.1937 - 1.12.1939
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Apulaismaatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Apulaissosiaaliministeri

  • Kansanhuoltoministeri

  • Salkuton ministeri

Tietoja

Hallituspäivät 995

22. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 5
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Edistyspuolue 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kallio IV 7.10.1936 - 12.3.1937

Kaikki hallitukset