Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Castren K.

17.4.1919 - 15.8.1919

  • Pääministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Apulaisulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1919 - 19.6.1919
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Sotaministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1919 - 15.8.1919
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Kirkollis- ja opetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Apulaismaatalousministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1919 - 15.8.1919
      Maalaisliitto
  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1919 - 15.8.1919
      Edistyspuolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Elintarveministeri

  • Salkuton ministeri

Tietoja

Hallituspäivät 121

4. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Edistyspuolue 5
  • Maalaisliitto 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • ammatti/virkamies 3

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Ingman 27.11.1918 - 17.4.1919

Kaikki hallitukset