Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Castren U.

21.9.1944 - 17.11.1944

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 21.9.1944 - 17.11.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Opetusministeri

  • Kansanhuoltoministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 21.9.1944 - 17.11.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

    • Ministerikausi: 21.9.1944 - 17.11.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 21.9.1944 - 17.11.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaaliministeri

  • Maatalousministeri

Tietoja

Hallituspäivät 58

28. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 6
  • Maalaisliitto 4
  • Ammatti/virkamies 3
  • Edistyspuolue 1
  • Kansallinen Kokoomus 1
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944

Kaikki hallitukset