Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Fagerholm

29.7.1948 - 17.3.1950

  • Pääministeri

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 18.3.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 30.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 19.8.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.7.1948 - 18.3.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maatalousministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 29.7.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 24.3.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 22.6.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 11.11.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaaliministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

    • Ministerikausi: 29.7.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.7.1948 - 22.6.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kansanhuoltoministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

    • Ministerikausi: 29.7.1949 - 17.3.1950
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.7.1948 - 22.6.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Salkuton ministeri

    • Ministerikausi: 29.7.1949 - 19.8.1949
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 29.7.1948 - 30.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 597

32. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 16
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Pekkala 26.3.1946 - 29.7.1948

Kaikki hallitukset