Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Fagerholm II

3.3.1956 - 27.5.1957

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 3.3.1956 - 27.5.1957
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 3.3.1956 - 27.5.1957
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 3.3.1956 - 27.5.1957
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 3.3.1956 - 27.5.1957
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Maatalousministeri

  • Sosiaaliministeri

Tietoja

Hallituspäivät 451

40. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 7
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 7
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • Suomen Kansanpuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kekkonen V 20.10.1954 - 3.3.1956

Kaikki hallitukset