Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Fagerholm III

29.8.1958 - 13.1.1959

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Opetusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 29.8.1958 - 13.1.1959
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sosiaaliministeriössä

    • Ministerikausi: 29.8.1958 - 13.1.1959
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Maatalousministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 29.8.1958 - 13.1.1959
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 138

44. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 5
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Kansallinen Kokoomus 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • Suomen Kansanpuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958

Kaikki hallitukset