Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Hackzell

8.8.1944 - 21.9.1944

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 8.8.1944 - 21.9.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 8.8.1944 - 21.9.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kansanhuoltoministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

    • Ministerikausi: 8.8.1944 - 21.9.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Sosiaaliministeri

    • Ministerikausi: 8.8.1944 - 21.9.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

Tietoja

Hallituspäivät 45

27. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Maalaisliitto 4
  • ammatti/virkamies 3
  • Edistyspuolue 1
  • Kansallinen Kokoomus 1
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944

Kaikki hallitukset