Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Holkeri

30.4.1987 - 26.4.1991

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

    • Ministerikausi: 1.2.1989 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 31.1.1989
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 1.2.1989 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 31.1.1989
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

    • Ministerikausi: 1.3.1990 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 28.2.1990
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sisäasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 1.3.1990 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 8.5.1987 - 28.2.1990
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 1.3.1990 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 28.2.1990
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä

    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 26.4.1991
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Liikenneministeri

  • Ministeri liikenneministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 31.5.1989
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Työministeri

    • Ministerikausi: 1.6.1989 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ympäristöministeri

    • Ministerikausi: 30.4.1987 - 26.4.1991
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 1458

64. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Kansallinen Kokoomus 9
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 9
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • SMP 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Sorsa IV 6.5.1983 - 30.4.1987

Kaikki hallitukset