Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Ingman

27.11.1918 - 17.4.1919

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 27.11.1918 - 17.4.1919
      Kansallinen Kokoomus
  • Ulkoasiainministeri

  • Apulaisulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 11.3.1919 - 17.4.1919
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Sotaministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Apulaisvaltiovarainministeri

  • Kirkollis- ja opetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Sosiaaliministeri

    • Ministerikausi: 27.11.1918 - 17.4.1919
      Edistyspuolue
  • Elintarveministeri

Tietoja

Hallituspäivät 142

3. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Edistyspuolue 6
  • Kansallinen Kokoomus 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Paasikivi 27.5.1918 - 27.11.1918

Kaikki hallitukset