Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Ingman II

31.5.1924 - 31.3.1925

  • Pääministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Opetusministeri

  • Apulaisopetusministeri

  • Maatalousministeri

  • Apulaismaatalousministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 22.11.1924 - 31.3.1925
      Ruotsalainen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 31.5.1924 - 22.11.1924
      Maalaisliitto
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 31.5.1924 - 31.3.1925
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Sosiaaliministeri

Tietoja

Hallituspäivät 305

11. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 5
  • Kansallinen Kokoomus 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Edistyspuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Cajander II 18.1.1924 - 31.5.1924

Kaikki hallitukset