Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Jäätteenmäki

17.4.2003 - 24.6.2003

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 17.4.2003 - 24.6.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 17.4.2003 - 24.6.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Alue- ja kuntaministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Toinen valtiovarainministeri

  • Opetusministeri

    • Ministerikausi: 17.4.2003 - 24.6.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kulttuuriministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenne- ja viestintäministeri

    • Ministerikausi: 17.4.2003 - 24.6.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Peruspalveluministeri

  • Työministeri

    • Ministerikausi: 17.4.2003 - 24.6.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ympäristöministeri

  • Ministeri ympäristöministeriössä

Tietoja

Hallituspäivät 69

68. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Keskusta 9
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 8
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3

Edellinen hallitus

Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003

Kaikki hallitukset