Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Karjalainen II

15.7.1970 - 29.10.1971

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

    • Ministerikausi: 15.7.1970 - 29.10.1971
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 15.7.1970 - 29.10.1971
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 1.10.1971 - 29.10.1971
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 26.3.1971 - 30.9.1971
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Puolustusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Työvoimaministeri

    • Ministerikausi: 15.7.1970 - 29.10.1971
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 15.7.1970 - 29.10.1971
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Maatalousministeri

  • Opetusministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

Tietoja

Hallituspäivät 472

53. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Keskustapuolue 4
  • SKDL 3
  • Liberaalinen kansanpuolue 2
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Aura 14.5.1970 - 15.7.1970

Kaikki hallitukset