Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Kekkonen III

20.9.1951 - 9.7.1953

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaaliministeri

  • Opetusministeri

    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri maatalousministeriössä

    • Ministerikausi: 3.12.1952 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 9.7.1953
      Maalaisliitto
    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 29.11.1952
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maatalousministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 3.12.1952 - 9.7.1953
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 29.11.1952 - 3.12.1952
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 20.9.1951 - 29.11.1952
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 659

35. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 8
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 8
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kekkonen II 17.1.1951 - 20.9.1951

Kaikki hallitukset