Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Kekkonen IV

9.7.1953 - 17.11.1953

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 9.7.1953 - 17.11.1953
      ammatti/virkamies
  • Maatalousministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Opetusministeri

Tietoja

Hallituspäivät 132

36. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 8
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • ammatti/virkamies 3

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Kekkonen III 20.9.1951 - 9.7.1953

Kaikki hallitukset