Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Kiviniemi

22.6.2010 - 22.6.2011

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Ministeri oikeusministeriössä

    • Ministerikausi: 22.6.2010 - 22.6.2011
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Sisäasiainministeri

  • Maahanmuutto- ja eurooppaministeri

    • Ministerikausi: 22.6.2010 - 22.6.2011
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Hallinto- ja kuntaministeri

  • Opetusministeri

  • Kulttuuri- ja urheiluministeri

    • Ministerikausi: 22.6.2010 - 22.6.2011
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenneministeri

  • Viestintäministeri

  • Elinkeinoministeri

  • Työministeri

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Peruspalveluministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

    • Ministerikausi: 22.6.2010 - 22.6.2011
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Ympäristöministeri

  • Asuntoministeri

Tietoja

Hallituspäivät 366

71. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Kansallinen Kokoomus 8
  • Suomen Keskusta 8
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Vihreät 2

Edellinen hallitus

Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010

Kaikki hallitukset