Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Koivisto

22.3.1968 - 14.5.1970

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 22.3.1968 - 14.5.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 1.2.1970 - 14.5.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 22.3.1968 - 31.1.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 22.3.1968 - 14.5.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 1.1.1970 - 28.2.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 22.3.1968 - 31.12.1969
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Työvoimaministeri

    • Ministerikausi: 1.3.1970 - 14.5.1970
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 22.3.1968 - 14.5.1970
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Maatalousministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Opetusministeri

Tietoja

Hallituspäivät 784

51. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 6
  • Keskustapuolue 5
  • SKDL 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • TPSL 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Paasio 27.5.1966 - 22.3.1968

Kaikki hallitukset