Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Koivisto II

26.5.1979 - 19.2.1982

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 26.5.1979 - 26.1.1982
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 26.5.1979 - 19.2.1982
      ammatti/virkamies
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

Tietoja

Hallituspäivät 1001

61. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Keskustapuolue 7
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 7
  • SKDL 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Sorsa II 15.5.1977 - 26.5.1979

Kaikki hallitukset