Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Linkomies

5.3.1943 - 8.8.1944

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Opetusministeri

  • Ministeri maatalousministeriössä

    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      ammatti/virkamies
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kansanhuoltoministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      ammatti/virkamies
    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      Ruotsalainen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 5.3.1943 - 8.8.1944
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maatalousministeri

Tietoja

Hallituspäivät 523

26. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Maalaisliitto 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • ammatti/virkamies 3
  • Kansallinen Kokoomus 2
  • Edistyspuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943

Kaikki hallitukset