Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Lipponen II

15.4.1999 - 17.4.2003

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 17.4.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 4.1.2002 - 17.4.2003
      Kansallinen Kokoomus
    • Ministerikausi: 1.7.2000 - 4.1.2002
      Kansallinen Kokoomus
  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 25.2.2000 - 17.4.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 25.2.2000
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkomaankauppaministeri

    • Ministerikausi: 4.1.2002 - 17.4.2003
      Kansallinen Kokoomus
    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 4.1.2002
      Kansallinen Kokoomus
  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Alue- ja kuntaministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Opetusministeri

  • Kulttuuriministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenneministeri

  • Liikenne- ja viestintäministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 4.1.2002 - 17.4.2003
      Kansallinen Kokoomus
    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 4.1.2002
      Kansallinen Kokoomus
  • Sosiaali- ja terveysministeri

    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 17.4.2003
      Kansallinen Kokoomus
  • Peruspalveluministeri

  • Työministeri

    • Ministerikausi: 25.2.2000 - 17.4.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 25.2.2000
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ympäristöministeri

    • Ministerikausi: 31.5.2002 - 17.4.2003
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 15.4.1999 - 31.5.2002
      Vihreät
  • Ministeri ympäristöministeriössä

Tietoja

Hallituspäivät 1464

67. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Kansallinen Kokoomus 7
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 6
  • Ruotsalainen kansanpuolue 3
  • Vasemmistoliitto 3
  • Vihreät 2
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999

Kaikki hallitukset