Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Marin

10.12.2019 - 20.6.2023

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Eurooppa- ja omistajaohjausministeri

  • Ulkoministeri

  • Oikeusministeri

  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pohjoismaisen yhteistyön ja tasa-arvon ministeri

  • Sisäministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Kunta- ja alueministeri

    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Tiede- ja kulttuuriministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenne- ja viestintäministeri

    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Työministeri

    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Elinkeinoministeri

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Perhe- ja peruspalveluministeri

    • Ministerikausi: 6.10.2022 - 20.6.2023
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 4.2.2022 - 6.10.2022
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 10.12.2019 - 4.2.2022
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ympäristö- ja ilmastoministeri

Tietoja

Hallituspäivät 1289

76. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 7
  • Suomen Keskusta 5
  • Vihreät 3
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Vasemmistoliitto 2

Edellinen hallitus

Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019

Kaikki hallitukset