Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Miettunen II

30.11.1975 - 29.9.1976

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

    • Ministerikausi: 30.11.1975 - 29.9.1976
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 30.11.1975 - 29.9.1976
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 30.11.1975 - 29.9.1976
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 30.11.1975 - 29.9.1976
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

  • Sosiaali- ja terveysministeri

    • Ministerikausi: 30.11.1975 - 29.9.1976
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

Tietoja

Hallituspäivät 305

58. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Keskustapuolue 4
  • SKDL 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Liberaalinen kansanpuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Liinamaa 13.6.1975 - 30.11.1975

Kaikki hallitukset