Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Miettunen III

29.9.1976 - 15.5.1977

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 29.9.1976 - 15.5.1977
      Ammatti/virkamies
  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Opetusministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 29.9.1976 - 15.5.1977
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Sosiaali- ja terveysministeri

    • Ministerikausi: 29.9.1976 - 15.5.1977
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Työvoimaministeri

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

Tietoja

Hallituspäivät 229

59. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Keskustapuolue 9
  • Ruotsalainen kansanpuolue 4
  • Liberaalinen kansanpuolue 3
  • Ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976

Kaikki hallitukset