Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Paasikivi III

17.4.1945 - 26.3.1946

  • Pääministeri

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 15.9.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 7.8.1945 - 29.9.1945
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 27.4.1945 - 26.3.1946
      SKDL
  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 17.4.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

    • Ministerikausi: 14.2.1946 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 27.4.1945 - 29.9.1945
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 17.4.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

    • Ministerikausi: 9.11.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 17.4.1945 - 29.9.1945
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaaliministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sosiaaliministeriössä

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 15.6.1945 - 26.3.1946
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Kansanhuoltoministeri

  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Maatalousministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 17.4.1945 - 26.3.1946
      ammatti/virkamies

Tietoja

Hallituspäivät 344

30. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • SKDL 6
  • Maalaisliitto 5
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 4
  • ammatti/virkamies 3
  • Edistyspuolue 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945

Kaikki hallitukset