Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Pekkala

26.3.1946 - 29.7.1948

  • Pääministeri

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Valtiovarainministeri

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 26.3.1946 - 29.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Ministeri puolustusministeriössä

  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

    • Ministerikausi: 26.3.1946 - 29.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

  • Ministeri sosiaaliministeriössä

    • Ministerikausi: 26.5.1948 - 29.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 12.4.1946 - 29.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 26.3.1946 - 26.5.1948
      Maalaisliitto
  • Sosiaaliministeri

  • Salkuton ministeri

  • Opetusministeri

    • Ministerikausi: 26.5.1948 - 29.7.1948
      Maalaisliitto
    • Ministerikausi: 26.3.1946 - 26.5.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 26.3.1946 - 29.7.1948
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maatalousministeri

  • Kansanhuoltoministeri

Tietoja

Hallituspäivät 857

31. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • SKDL 7
  • Maalaisliitto 6
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 5
  • Ruotsalainen kansanpuolue 1
  • ammatti/virkamies 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Paasikivi III 17.4.1945 - 26.3.1946

Kaikki hallitukset