Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Rangell

4.1.1941 - 5.3.1943

  • Pääministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 22.5.1942 - 5.3.1943
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 4.1.1941 - 22.5.1942
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 4.1.1941 - 5.3.1943
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 14.11.1941 - 5.3.1943
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

  • Puolustusministeri

  • Ministeri kansanhuoltoministeriössä

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 22.5.1942 - 5.3.1943
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 3.7.1941 - 22.5.1942
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 4.1.1941 - 3.7.1941
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetusministeri

  • Sosiaaliministeri

  • Maatalousministeri

  • Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä

  • Kansanhuoltoministeri

  • Ministeri maatalousministeriössä

  • Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri

Tietoja

Hallituspäivät 791

25. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Maalaisliitto 4
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 4
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2
  • Edistyspuolue 1
  • IKL 1
  • Kansallinen Kokoomus 1

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941

Kaikki hallitukset