Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sipilä

29.5.2015 - 6.6.2019

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

    • Ministerikausi: 28.6.2017 - 6.6.2019
      Kansallinen Kokoomus
    • Ministerikausi: 29.5.2015 - 28.6.2017
      Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
  • Ulkoministeri

    • Ministerikausi: 1.1.2018 - 6.6.2019
      Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 13.6.2017 - 1.1.2018
      Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
    • Ministerikausi: 29.5.2015 - 13.6.2017
      Perussuomalaiset
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri

  • Oikeusministeri

  • Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri

    • Ministerikausi: 13.6.2017 - 6.6.2019
      Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
    • Ministerikausi: 5.5.2017 - 13.6.2017
      Perussuomalaiset
  • Oikeus- ja työministeri

  • Sisäministeri

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Kunta- ja liikenneministeri

  • Kunta- ja uudistusministeri

  • Opetusministeri

  • Opetus- ja kulttuuriministeri

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Maatalous- ja ympäristöministeri

  • Liikenne- ja viestintäministeri

  • Elinkeinoministeri

  • Työministeri

  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Perhe- ja peruspalveluministeri

  • Asunto-, energia- ja ympäristöministeri

Tietoja

Hallituspäivät 1470

74. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Keskusta 6
  • Kansallinen Kokoomus 4
  • Perussuomalaiset 4

Edellinen hallitus

Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015

Kaikki hallitukset