Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sorsa II

15.5.1977 - 26.5.1979

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 26.5.1979
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 26.5.1979
      ammatti/virkamies
  • Ulkoasiainministeri

  • Oikeusministeri

    • Ministerikausi: 2.3.1978 - 26.5.1979
      Liberaalinen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 2.3.1978
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Sisäasiainministeri

  • Ministeri sisäasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 2.3.1978 - 26.5.1979
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 2.3.1978
      Ruotsalainen kansanpuolue
    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 2.3.1978
      Liberaalinen kansanpuolue
  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 26.5.1979
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri valtiovarainministeriössä

    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 26.5.1979
      ammatti/virkamies
  • Opetusministeri

  • Ministeri opetusministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä

  • Liikenneministeri

  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 15.5.1977 - 26.5.1979
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

  • Työvoimaministeri

Tietoja

Hallituspäivät 742

60. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Keskustapuolue 5
  • SKDL 4
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 4
  • Liberaalinen kansanpuolue 2
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • ammatti/virkamies 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977

Kaikki hallitukset