Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Stubb

24.6.2014 - 29.5.2015

  • Pääministeri

  • Pääministerin sijainen

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kehitysministeri

  • Ulkoasiainministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri

  • Oikeusministeri

  • Sisäministeri

  • Puolustusministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Ruotsalainen kansanpuolue
  • Valtiovarainministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Opetus- ja viestintäministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Liikenne- ja kuntaministeri

  • Elinkeinoministeri

  • Työministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaali- ja terveysministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Kansallinen Kokoomus
  • Peruspalveluministeri

  • Ympäristöministeri

  • Kulttuuri- ja asuntoministeri

    • Ministerikausi: 24.6.2014 - 29.5.2015
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 340

73. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Kansallinen Kokoomus 6
  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 6
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • Vihreät 2
  • Suomen Kristillisdemokraatit 1

Edellinen hallitus

Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014

Kaikki hallitukset